- See üritus on möödas.
Muinasjutuaken „Lumekuninganna“ – Koidula muuseumi aia näitus “Eks sa tule üle lume… minu aknalla”
4. jaanuaril kell 15:00 kutsume Koidula muuseumi aia näituse “Eks sa tule üle lume… minu aknalla” raames avastama Anderseni muinasjuttu “Lumekuninganna”. Uudistame näitust aias, jutustame muinasjuttu ja meisterdame muuseumis.
Kohtume maagilisel muinasjutumaal!
“Mõnele inimesele sattus väike peeglitükk koguni südamesse, ja siis oli õige hull lugu: see süda muutus otsekui jäätombuks. Mõned peeglitükid olid nii suured, et neid kasutati aknaklaasidena, aga neist akendest ei maksnud oma sõpru vaadata.” (“Lumekuninganna”, Hans Christian Andersen)
Näitus “Eks sa tule üle lume… minu aknalla” Koidula muuseumi aias
Eestlaste tutvus suure Taani muinasjutuvestja Hans Christian Anderseni loominguga ulatub aastasse 1866, mil Eesti Postimehe Jututoa 25. numbris ilmus muinasjutt „Sukanõel“. Suure tõenäosusega tõlkis selle eesti keelde (küll saksa keelest) just Lydia Koidula, kes oli Anderseni juttudega tuttav juba lapsepõlves. Kuid miks just „Sukanõel“? Sest väärtustatakse ju selles muinasloos julgust jääda iseendaks, mis oli toona, tärkavale rahvusele väljakutseks ja unistuseks.
Tuleval aastal möödub 220 aastat Anderseni sünnist. Tänu Henrik Sepamaale oleme meie, eestlased, üks neid väikerahvaid, kes saavad tema jutte lugeda
oma emakeeles.
Pärnu muuseumi filiaali Koidula muuseumi aia talvenäitus „Eks sa tule üle lume… minu aknalla“ on inspireeritud Anderseni jutuloomingust ning paberlõigetest, sest teame, et kirjanik tegutses ka harrastuskunstnikuna, joonistades, tehes käärilõikeid ja meisterdades kollaaže.
Koidula lapsepõlvekodu talverüüsse riietunud aed ulatab oma pehme sametkäpa ja kutsub kõiki – nii lapsi kui täiskasvanuid, kes samuti lapsed… lapsed südamelt – piiluma võlu- ja unistusteakendesse ning otsima ja leidma pimedal ja külmal ajal valgust ning soojust.
Väljapanek on vaadeldav iseseisvalt (muuseumi lahtiolekuaegadel ja muuseumipiletiga), kuid näituse vältel toimuvad muuseumis ja näitusel eriprogrammid jutuvestjate, muinasjuttude ning töötubadega (sündmuse eripiletiga).
Näituse kuraator: Kristiina Vunk
Näituse kujundaja: Triin Tammann
Illustratsioonide autor: Gertrud Martin
Näitus valmis Eesti Raamatu Aasta ja Hans Christian Anderseni 220. sünniaastapäeva tähistamiseks.